niedziela, 4 grudnia 2016

Polityka zagraniczna państwa (PAD) - wprowadzenie.

Już jutro odbędzie się pierwszej spotkanie kolejnej - trzeciej już - edycji Poznańskiej Akademii Dyplomacji. Chcąc wprowadzić Państwa w klimat akademii oraz przedstawić uczestnikom naszego pierwszego gościa, z radością prezentujemy poniższy artykuł autorstwa Zuzanny Bieńko.

Poznańska Akademia Dyplomacji jest cyklem spotkań zarówno z czynnymi jak i z byłymi dyplomatami i pracownikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W ramach akademii odbywają się również warsztaty dotyczące savoir-vivre'u, przemawiania czy autoprezentacji. Spotkania te mają na celu pokazanie uczestnikom jak wygląda praca w dyplomacji "od kuchni" oraz dają im szansę zdobycia praktycznej, popartej doświadczeniem wiedzy, którą często ciężko pozyskać na zajęciach odbywanych w ramach programu studiów, a która jest bardzo przydatna w dalszej karierze.

Naszym gościem podczas pierwszego spotkania PAD w roku akademickim 2016/2017 będzie dr Andrzej Byrt, który pełnił funkcję ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech (dwukrotnie) oraz we Francji i Monako. Nasz prelegent jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu (obecny Uniwersytet Ekonomiczny) i otrzymał w tym roku tytuł doktora honoris causa tejże właśnie uczelni wyższej. Dr Andrzej Byrt był zawodowo związany między innymi  z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, pracował także jako radca handlowy w ambasadzie w Brukseli. W latach od 1995 do 2001 i od 2002 do 2006 pełnił funkcję ambasadora RP w Republice Federalnej Niemiec, a w latach od 2014 do 2016 we Francji. Podczas wykładu, którego tematem  będzie szeroko pojęte prowadzenie polityki zagranicznej państwa, nasz gość podzieli się z nami swoimi bogatymi doświadczeniami nabytymi podczas wielu lat pracy w dyplomacji. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że zarówno Francja, jak i Niemcy - w których nasz gość piastował swoje funkcje - były i są dla Polski bardzo istotnymi partnerami na arenie stosunków międzynarodowych. Będziemy mieli więc niepowtarzalną okazję usłyszeć, jak wygląda kreowanie polityki zagranicznej "od podszewki". Jak wiemy, w dzisiejszych czasach jest ona jednym z najważniejszych zadań państwa, stanowi bowiem o jego suwerenności i istotnie wpływa na jego funkcjonowanie. Nasze wydarzenie jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych tematyką prawa międzynarodowego oraz stosunków międzynarodowych i - być może - wiążących swoją przyszłą karierę właśnie z dyplomacją.
   
Wykład odbędzie się 5 grudnia o godzinie 12:00 w sali 3.1 Collegium Iuridicum Novum przy al. Niepodległości 53 w Poznaniu (Wydział Prawa i Administracji UAM). Jeszcze raz serdecznie zapraszamy i przypominamy o tym, że osoby uczestniczące w co najmniej trzech wydarzeniach z cyklu Poznańskiej Akademii Dyplomacji mogą - podobnie jak w latach poprzednich latach - otrzymać certyfikat uczestnictwa.


sobota, 12 listopada 2016

Kryzys migracyjny w Unii Europejskiej - wprowadzenie.

Po przerwie witamy wszystkich w nowym roku akademickim 2016/2017. Naszą aktywność w tym semestrze rozpoczynamy wykładem z Panią Europoseł Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, która powie nam czym jest kryzys migracyjny w Europie. Aby wprowadzić wszystkich zainteresowanych w tematykę spotkania prezentujemy poniżej krótki artykuł autorstwa Anny Wesołowskiej.

Swoboda przepływu osób jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych praw podstawowych obywateli Unii Europejskiej. Od dwóch lat swoboda ta jest jednak nieprzerwanie weryfikowana. Kryzys migracyjny jest związany z masowym napływem imigrantów oraz uchodźców na terytorium Europy. Zgodnie z komunikatem
Parlamentu Europejskiego i Rady jest to największy tego typu kryzys od czasów II. wojny światowej, dlatego też, kryzys migracyjny niewątpliwie testuje podstawowe regulacje zawarte w prawie pierwotnym i wtórnym Unii Europejskiej oraz założenia jednolitego rynku UE.

Z racji tego, iż do Europy w przeciągu ostatniego roku zgodnie z danymi Eurostatu dotarło niemalże półtora miliona osób, kwestia kryzysu migracyjnego budzi powszechnie ogrom emocji. Od wielu miesięcy głównym tematem rozmów podczas organizowanych szczytów unijnych jest problematyka kryzysu migracyjnego.
De facto poprzez wspomnianą aktualność w rozwiązywaniu skomplikowanych i mnogich kwestii, politycy muszą wykazywać się umiejętnością sprawnej oceny sytuacji, niezwłocznym wypracowaniem rozwiązań i mechanizmów, które pozwolą na opanowanie kryzysowej sytuacji i zażegnanie jej negatywnych skutków. Działania Unii Europejskiej oprócz ochrony ludzkiego życia, muszą skupić się także na obronie unijnych wartości i osiągnięć.

Kryzys migracyjny niewątpliwie stanowi wyzwanie dla fundamentalnych zasad oraz sposobu funkcjonowania Unii Europejskiej. Jest także decydującą próbą dla stopnia zaawansowania unijnej zasady solidarności – wyrażonej w art. 80 TFUE – w krytycznym momencie, gdy wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do wspólnego działania i współpracy. Ochrony unijnego dorobku można dokonać jedynie poprzez wspólną politykę wszystkich państw członkowskich, natomiast działanie pojedynczo – jedynie w ramach własnego interesu – nie ocali ogromnego unijnego dorobku.

Koło Naukowe Futurum Europae serdecznie zaprasza na spotkanie z posłanką do Parlamentu Europejskiego dr Agnieszką Kozłowską-Rajewicz w celu poszerzenia wiedzy dotyczącej kryzysu migracyjnego. Spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek 14 listopada o godzinie 11:00 w sali 4.7 budynku CIN.


wtorek, 12 kwietnia 2016

Ruszyła Poznańska Akademia Dyplomacji!!!

      Wraz z nowym rokiem akademickim rozpoczęła się II edycja „Poznańskiej Akademii Dyplomacji” – cyklu warsztatów z Podstaw Dyplomacji, które prowadziła Pani Tatiana Sokołowska. 
Pierwsze warsztaty odbyły się 1 marca 2016 roku na Wydziale Prawa i Administracji. 
Pani Tatiana  jest ekspertka etykiety w biznesie i polityce, doświadczona konsultantka w zakresie Dress Code, Savoir Vivre oraz wystąpień publicznych. Dyplomowana trenerka biznesu, absolwentka Szkoły Trenerów Biznesu ODiTK, absolwentka historii sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada wieloletnie doświadczenie polityczne, administracyjne oraz w zarządzaniu
i strategii rozwoju firmy. Prowadzi indywidualne doradztwo oraz szkolenia dla właścicieli, prezesów
i pracowników przedsiębiorstw. Jest autorką wielu programów szkoleniowych z zakresu Dress Code, Savoir Vivre, wystąpień publicznych oraz etykiety w biznesie, polityce i administracji. Doradca w kreowaniu biznesowego wizerunku kobiet i mężczyzn w TVP i radio. Dla każdego kontrahenta tworzy zindywidualizowane moduły tematyczne w zależności od zidentyfikowanych potrzeb.
Aktualnie szkoli zarówno grupy jak i indywidualnych klientów. Działa w oparciu o najnowsze metody szkoleniowe. Prowadzi szkolenia i jest mentorką w międzynarodowym projekcie Dress For Success. Pasjonatka swojego zawodu, inspiruje, uwielbia kontakt z ludźmi. Fascynuje się historią sztuki, szanuje tradycje rodzinne i uparcie dąży do celu.

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem! Bardzo dziękujemy Państwu za przybycie! 
Uczyliśmy się podstaw savoir vivre! Na pierwszym spotkaniu dowiedzieliśmy się o ogólnych zasadach zachowania się w dyplomacji. Powitania czy zajmowanie miejsc przy stole nie są nam już straszne. :)
Było to pierwsze spotkanie z trzech, które odbyły się kolejno 8 marca i 15 marca.