poniedziałek, 3 listopada 2014

Gagauzja w obiektywie. Pasje naukowe pracowników UAM

Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, zaprasza na wystawę: 

Gagauzja w obiektywie. Pasje naukowe pracowników UAM. 

Otwarcie wystawy odbędzie się 6 listopada 2014 r., o godz. 12.00, w gmachu Biblioteki, ul. Ratajczaka 38-40.

Gagauzi to zagadkowy lud zamieszkujący obecnie przede wszystkim w Besarabii. Największy obszar ich zwartego osadnictwa znajduje się na południu Republiki Mołdawii. Ponadto spotkać ich można w Bułgarii, Rumunii, Grecji, Turcji, Rosji, Brazylii oraz na innych jeszcze obszarach. 
W ciągu ostatnich 200 lat przesiedlili się oni w międzyrzecze Dniestru i Prutu z obszaru dzisiejszej Bułgarii. Emigrowali głównie dobrowolnie w poszukiwaniu lepszego i bezpieczniejszego życia. Największa fala migracyjna przypada na początek XIX wieku. W swojej nowej ojczyźnie byli poddanymi Rosji, obywatelami Rumunii, ZSRR a obecnie Republiki Mołdawii oraz Ukrainy.”
Jerzy Hatłas, absolwent historii oraz archeologii UAM, doktor historii. Od 1984 roku pracownik BU UAM. Uczestnik 3 ekspedycji archeologicznych w Novae (Bułgaria).

Autor 3 książek oraz około 100 artykułów z zakresu historii starożytnej, archeologii śródziemnomorskiej, politologii oraz bibliotekoznawstwa. 

Od kilku lat zainteresowania badawcze autora koncentrują się wokół problematyki besarabskiej (zwłaszcza Gagauzów oraz Bułgarów zamieszkujących na tym obszarze).
Wystawę można oglądać do 30 listopada 2014 r.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza