czwartek, 12 października 2017

Dyplomacja w międzynarodowych stosunkach gospodarczych

Nowy rok akademicki 2017/2018 Koło Naukowe Foturum Europae rozpoczyna spotkaniem w ramach Poznańskiej Akademii Dyplomacji z Panem Ambasadorem Andrzejem Janem Byrtem.

Gość tegorocznej edycji PAD, wpisanej już w tradycję działalności Koła Futurum Europae jako były pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a obecnie współpracujący z Europejską Akademią Dyplomacji, wygłosi wykład pt. „Dyplomacja w międzynarodowych stosunkach gospodarczych”. W ramach wykładu prelegent wskaże i omówi wpływ stosunków dyplomatycznych na powstawanie zależności gospodarczych pomiędzy poszczególnymi podmiotami na gruncie międzynarodowym.

Pan Ambasador Byrt na przestrzeni lat pełnił funkcję ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec (lata 1995 – 2001 oraz 2002 – 2006), a także we Francji i Monako. Nadto Pan Doktor jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu (obecny Uniwersytet Ekonomiczny), a za swą działalność i osiągnięcia otrzymał w minionym roku tytuł doktora honoris causa tejże właśnie uczelni.
Dr Andrzej Byrt był zawodowo związany także z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi (dyrektor naczelny MTP w latach 1982 – 1986), a ponadto pracował także jako radca handlowy przy ambasadzie w Brukseli.

W trakcie wykładu, nasz gość podzieli się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami osiągniętymi podczas wielu lat pracy w biznesie, jak i w dyplomacji. Należy bowiem wskazać, iż zarówno Niemcy, jak i Francja - w których Pan Ambasador piastował swój urząd – są dla Polski jednymi z najbardziej istotnych partnerów politycznych, a także gospodarczych na arenie międzynarodowej. Dzięki temu słuchacze będą mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, jak przebiega proces kreowanie polityki zagranicznej państwa.
Organizowane wydarzenie jest kierowane przede wszystkim do osób zainteresowanych tematyką prawa międzynarodowego oraz stosunków międzynarodowych i - być może - wiążących swoją przyszłą karierę zawodową właśnie z dyplomacją.

IV edycja Poznańskiej Akademii Dyplomacji nawiązywać będzie do wcześniej przyjętych standardów cyklu,  w ramach którego przewidziane są między innymi warsztaty z zakresu savoir-vivre'u, sztuki krasomówczej czy autoprezentacji. Organizowane spotkania i warsztaty mają na celu przedstawienie ich uczestnikom, jak wygląda praca w dyplomacji oraz dają im realną  szansę na zdobycie praktycznej, popartej doświadczeniem wiedzy, którą trudno pozyskać w ciągu zajęć przewidzianych w programie studiów, a która jest bardzo przydatna w dalszej karierze.

Zapraszamy na wykład Pana Ambasadora Andrzeja Byrta, który odbędzie się 13 października 2017 r. o godzinie 12:00 w Auli prof. Radwańskiego Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Aleja Niepodległości 53).
Ponadto przypominamy, iż wszystkie osoby uczestniczące w co najmniej trzech wydarzeniach z cyklu Poznańskiej Akademii Dyplomacji mogą uzyskać certyfikat uczestnictwa.

tekst: Igor Osiński

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza