niedziela, 4 grudnia 2016

Polityka zagraniczna państwa (PAD) - wprowadzenie.

Już jutro odbędzie się pierwszej spotkanie kolejnej - trzeciej już - edycji Poznańskiej Akademii Dyplomacji. Chcąc wprowadzić Państwa w klimat akademii oraz przedstawić uczestnikom naszego pierwszego gościa, z radością prezentujemy poniższy artykuł autorstwa Zuzanny Bieńko.

Poznańska Akademia Dyplomacji jest cyklem spotkań zarówno z czynnymi jak i z byłymi dyplomatami i pracownikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W ramach akademii odbywają się również warsztaty dotyczące savoir-vivre'u, przemawiania czy autoprezentacji. Spotkania te mają na celu pokazanie uczestnikom jak wygląda praca w dyplomacji "od kuchni" oraz dają im szansę zdobycia praktycznej, popartej doświadczeniem wiedzy, którą często ciężko pozyskać na zajęciach odbywanych w ramach programu studiów, a która jest bardzo przydatna w dalszej karierze.

Naszym gościem podczas pierwszego spotkania PAD w roku akademickim 2016/2017 będzie dr Andrzej Byrt, który pełnił funkcję ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech (dwukrotnie) oraz we Francji i Monako. Nasz prelegent jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu (obecny Uniwersytet Ekonomiczny) i otrzymał w tym roku tytuł doktora honoris causa tejże właśnie uczelni wyższej. Dr Andrzej Byrt był zawodowo związany między innymi  z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, pracował także jako radca handlowy w ambasadzie w Brukseli. W latach od 1995 do 2001 i od 2002 do 2006 pełnił funkcję ambasadora RP w Republice Federalnej Niemiec, a w latach od 2014 do 2016 we Francji. Podczas wykładu, którego tematem  będzie szeroko pojęte prowadzenie polityki zagranicznej państwa, nasz gość podzieli się z nami swoimi bogatymi doświadczeniami nabytymi podczas wielu lat pracy w dyplomacji. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że zarówno Francja, jak i Niemcy - w których nasz gość piastował swoje funkcje - były i są dla Polski bardzo istotnymi partnerami na arenie stosunków międzynarodowych. Będziemy mieli więc niepowtarzalną okazję usłyszeć, jak wygląda kreowanie polityki zagranicznej "od podszewki". Jak wiemy, w dzisiejszych czasach jest ona jednym z najważniejszych zadań państwa, stanowi bowiem o jego suwerenności i istotnie wpływa na jego funkcjonowanie. Nasze wydarzenie jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych tematyką prawa międzynarodowego oraz stosunków międzynarodowych i - być może - wiążących swoją przyszłą karierę właśnie z dyplomacją.
   
Wykład odbędzie się 5 grudnia o godzinie 12:00 w sali 3.1 Collegium Iuridicum Novum przy al. Niepodległości 53 w Poznaniu (Wydział Prawa i Administracji UAM). Jeszcze raz serdecznie zapraszamy i przypominamy o tym, że osoby uczestniczące w co najmniej trzech wydarzeniach z cyklu Poznańskiej Akademii Dyplomacji mogą - podobnie jak w latach poprzednich latach - otrzymać certyfikat uczestnictwa.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza