środa, 11 stycznia 2017

Nowe środki ochrony przed terroryzmem - wprowadzenie do tematyki wykładu Europosłanki Krystyny Łybackiej.

Rok 2017 rozpoczynamy od wykładu posłanki do Parlamentu Europejskiego - pani dr Krystyny Łybackiej. Tradycją stało się, że chcąc wprowadzić wszystkich uczestników spotkania w jego tematykę, publikujemy tu krótki artykuł z nią związany. Zapraszamy zatem do lektury tekstu Zuzanny Bieńko.

Miniony rok pokazał nam jak niebezpieczna jest stale przybierająca na sile fala terroryzmu. Mimo schematów, według których często działają zamachowcy, Europa nie była w stanie skutecznie zapobiec eskalacji przemocy. Do aktów terroru dochodziło w dużych, europejskich miastach, takich jak Bruksela, Nicea, Monachium czy Berlin. Seria tragicznych wydarzeń wstrząsnęła także Turcją, północną Afryką i Bliskim Wschodem. Zamachy przyniosły wiele strat, najtragiczniejsza jest oczywiście śmierć tak dużej liczby niewinnych, przypadkowych osób. Organizacje terrorystyczne chciały i nadal chcą wywołać falę strachu i reakcję określonych środowisk, ale mają również bardziej ambitny cel - upadek zachodnich rządów - cel ten jednak pozostaje poza ich zasięgiem. Świadomi tego, ciągle starają się destabilizować sytuację na Zachodzie poprzez coraz to nowe groźby i brutalne ataki. Nie możemy zaprzeczyć temu, że akty terroru mają realny wpływ na rzeczywistość, w której żyjemy. Zastraszenie społeczeństwa i nieufność, jaka spotęgowała się wskutek tego zjawiska, zniechęca do przemieszczania się, do podróży. Rezygnujemy z zagranicznych wakacji, obawiamy się udziału w koncertach, wydarzeniach sportowych i innych imprezach masowych. W obecnej sytuacji terroryzm stał się więc - bok kryzysu migracyjnego - najbardziej palącym problemem, z jakim musi się dziś zmierzyć Unia Europejska. Częste ataki terrorystyczne rodzą pytania o przyszłość strefy Schengen - mówi się o wzmożonych i zaostrzonych kontrolach, a nawet o zawieszeniu funkcjonowania strefy, co może mieć fatalne skutki dla gospodarek państw unijnych. Jak na te wszystkie wydarzenia reaguje Unia? Czy skuteczna walka z terroryzmem jest w ogóle możliwa?  W jaki sposób chronić obywateli Unii, nie ograniczając jednocześnie ich podstawowych swobód? 

Na te bardzo trudne, nurtujące wielu z nas pytania spróbuje odpowiedzieć nasz gość - posłanka do Parlamentu Europejskiego Krystyna Łybacka. Wykład ten pozwoli nam na pozyskanie wielu informacji dotyczących unijnych planów walki z terroryzmem. Ta materia szczególnie powinna interesować nas - studentów, często przemieszczających się po Europie i chcących czuć się bezpiecznie. 

Wykład odbędzie się 13 stycznia o godz. 11:30 w Auli prof. Radwańskiego w budynku Collegium Iuridicum Novum przy al. Niepodległości 53 w Poznaniu (Wydział Prawa i Administracji UAM).
                           
Serdecznie zapraszamy!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza